KOŁO TERENOWE przy ZSM-E w Żywcu - Działalność koła |
2013-10-24
Wycieczka do Gliwic
W dniu 24 października 2013 roku uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu dzięki wsparciu OBB SEP odbyli wycieczkę do fabryki General Motors oraz do Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Wyjazd został zorganizowany w ramach Młodzieżowego Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich działającego w naszej szkole.
Zwiedzanie fabryki General Motors poprzedziła krótka prelekcja pracowników na temat działalności firmy oraz zasad BHP obowiązujących na jej terenie. Najpierw uczniowie wraz z opiekunami zobaczyli spawalnię – miejsce, w którym roboty przemysłowe współpracują z ludźmi. Następnie udali się do działu montażu poszczególnych podzespołów samochodowych oraz działu testowania samochodów. Na końcu mogli podziwiać produkt finalny – gotowe auto. |
Przed fabryką GM w Gliwicach |
Następnie uczestnicy wycieczki udali się na Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej, by w towarzystwie rzecznika Andrzeja Kowalika wyruszyć na wycieczkę po laboratoriach. W pracowniach Fotoniki uczniowie dowiedzieli się jak badać strukturę materiałów i oglądali połączenia układów scalonych.
Pracownia Fotoniki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej (fot. K. Tabacki)
Najwięcej atrakcji przyniosło sala nadprzewodnictwa. To tutaj zaprezentowano doświadczenia z wykorzystaniem ciekłego azotu - jedne z najatrakcyjniejszych dla uczniów. Metale zanurzone w ciekłym azocie uzyskiwały specjalne własności energetyczne, np. lewitacja.
Sala nadprzewodnictwa na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej (fot. K. Tabacki)
W pracowni automatyki uczniowie dowiedzieli się jak można sterować czujnikami i odpowiednimi regulatorami tak, aby móc kontrolować różne procesy. Dużo entuzjazmu i ciekawości wzbudziły programowane roboty, sterowane w różny sposób. Wycieczka po Wydziale Elektrycznym zakończyła się pamiątkowym zdjęciem pod tablicą upamiętniającą postać profesora Stanisława Fryzego.
Na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej (fot. K. Tabacki)
Wyjazd dostarczył młodzieży wiele wrażeń i cennych inspiracji, które z pewnością pozwoliły inaczej spojrzeć na pracę produkcyjną oraz wiedzę i sposób jej zdobywania.
<<starsza wiadomość | strona główna Koła | nowsza wiadomość>>