KOŁO TERENOWE przy ZSM-E w Żywcu - Działalność koła |
Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych Żywiec 14.01.2014 r.
w Żywcu
ul. Komisji Edukacji Narodowej 3,
34-300 Żywiec
Tel. 33 861 34 28,
www.zsme.zywiec.pl,
biuro@zsme.zywiec.pl
Informacja - realizowane projekty.
„Technik na europejskim rynku pracy – praktyki zawodowe w Niemczech”-
przygotowany w ramach projektu systemowego „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo” realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Szkoła w kwietniu i listopadzie 2013 roku wysłała na dwutygodniowe praktyki zawodowe do Niemiec 80 uczniów z Technikum i ZSZ. W 2014 roku planujemy realizację kolejnego projektu „Żywiecki technik na europejskim rynku pracy”, który obejmie 104 uczniów. Uzyskana kwota dofinansowania, z programu Leonardo da Vinci, na realizację tych projektów wynosi 1 mln zł.
Partnerem niemieckim jest firma F+U Sachsen gGmbH International CareerCenter w Chemnitz, która organizuje pobyt zagraniczny - zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie, udostępnia własne warsztaty, laboratoria z instruktorami, organizuje wizyty w zakładach produkcyjnych i wycieczki krajoznawcze. Podczas praktyk młodzież wykonywała prace warsztatowe z zakresu mechaniki i mechatroniki, elektryki i elektroniki, montażu komputerów i budowy sieci komputerowych. Ponadto zwiedzała lokalne zakłady pracy - zakłady samochodowe BMW, zakłady elektroniki EnviaM, elektrownię szczytowo-pompową Markersbach, podstację wysokich napięć EINS oraz Muzeum Przemysłu w Chemnitz. Pracowała w doskonale wyposażonym środowisku, wykorzystywała nowoczesne urządzenia techniczne do montażu, diagnostyki i pomiarów.
Uczniowie przed wyjazdem brali udział w intensywnym kursie języka niemieckiego, zapoznali się z programem i zasadami realizacji praktyk, historią i geografią regionu Saksonii. W Niemczech zdawali egzamin z języka niemieckiego na poziomie A1. Uczestniczyli w wycieczkach, których celem było poznanie kultury, historii oraz geografii regionu Saksonii. Poznali główne miasta regionu - Drezno, Lipsk, Chemnitz, Freiberg, Miśnię.
Uczestnicy praktyk podwyższyli swoje kompetencje zawodowe, poznali zagraniczne środowisko pracy i uczestniczyli w seminarium z przedsiębiorczości. Wykonywanie czynności zawodowych wiązało się z analizą dokumentacji i posługiwaniem się niemieckim i angielskim językiem technicznym. W kontaktach z rówieśnikami z krajów europejskich oraz Chin zanikała bariera językowa.
Każdy uczestnik otrzymał Dyplom ukończenia kursu języka niemieckiego, Certyfikat realizacji praktyki, Certyfikat znajomości języka niemieckiego na poziomie A1 oraz Certyfikat Europass Mobility w języku polskim i niemieckim (standardowy dokument europejski, który przedstawia szczegółowe informacje na temat treści oraz rezultatów realizowanego stażu).
Nawiązane kontakty z instytucjami w Niemczech umożliwiły zakup przez ZSME nowoczesnych pracowni dydaktycznych do nauczania elektryki, elektroniki i mechatroniki. Pomoce dydaktyczne renomowanych firm (np. Siemens) służą obecnie uczniom na zajęciach zawodowych i warsztatowych.
Prosimy o zapoznanie się ze szczegółową informacją na temat przebiegu stażu i jego rezultatów. Będziemy wdzięczni za przeprowadzenie oceny realizacji projektu, uzyskanych rezultatów oraz sugestie na temat realizacji nowego projektu w 2014 roku.
Liczymy na pogłębienie współpracy w zakresie realizacji praktyk zawodowych naszych uczniów w Państwa Firmie oraz pomoc merytoryczną w procesie kształcenia zawodowego. Bieżąca współpraca pozwoli dostosować naszą ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy. Prosimy o aktualne informacje na temat możliwości realizacji praktyk zawodowych w okresie roku szkolnego oraz w wakacje. Nasi absolwenci zainteresowani są także praktykami studenckimi i współpracą w realizacji prac dyplomowych.
<<starsza wiadomość | strona główna Koła | nowsza wiadomość>>