AKTUALNOŚCI

 

 

14-05-2014
Wykład prof. dr hab. inż. Antoniego Dmowskiego w ZSM-E w Żywcu


Wykład prof. dr hab. inż. Antoniego Dmowskiego w ZSM-E w Żywcu



Koło SEP przy Zespole Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Żywcu, we współpracy w Oddziałem Bielsko-Bialskim SEP zorganizowało wykład, pod tytułem „Układy przyłączające źródła odnawialne do sieci zasilającej”, który wygłosił prof. dr hab. inż.  Antoni Dmowski, pracownik Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. W wykładzie wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych uczący się w zawodach technik elektryk i technik energii odnawialnej.

Krótka informacja o autorze wykładu na podstawie ActaEnergetica.

Prof. dr hab. inż. Antoni Dmowski

profesor zwyczajny, pracownik Politechniki Warszawskiej, związany z tą uczelnią od ponad czterdziestu lat. W latach 1998–2009 pełnił funkcję kierownika Zakładu Elektrowni i Gospodarki Elektroenergetycznej w Instytucie Elektroenergetyki PW. W latach 1988-1990 odbywał wiele staży naukowych i przemysłowych w renomowanych uczelniach europejskich i zakładach przemysłowych w Niemczech i Holandii, między innymi: TU Aachen, TU Darmstadt, Ruhr-Universität Bochum, Zakłady BBC (ABB), Benining Von Mongold, REO, Huzer. Z większością wymienionych placówek współpracuje do dziś.
Jest autorem sześciu monografii, autorem i współautorem ponad 100 publikacji krajowych i zagranicznych, 34 patentów i ponad 45 wdrożeń przemysłowych.”

http://actaenergetica.org/pl/rada-naukowa/antoni-dmowski/


Profesor Dmowski w swoim wykładzie skupił się na zagadnieniach związanych z różnego rodzaju elektrowniami z OZE przyłączanymi do sieci elektroenergetycznej. Na szczególną uwagę w tym zakresie zasługują elektrownie fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe i małe elektrownie wodne. Bardzo interesująco zostały też omówione zagadnienia elektrowni hybrydowych wyposażonych w zasobniki energii.
 

Wykład prof. dr hab. inż. Antoniego Dmowskiego w ZSM-E w Żywcu

Wykład prof. dr hab. inż. Antoniego Dmowskiego w ZSM-E w Żywcu


W drugiej części wykładu zostały omówione sposoby dokonywania symulacji pracy układów energoelektronicznych, pozwalających włączyć elektrownie z OZE do sieci. Uczniowie zobaczyli między innymi, na przykładach, sposób symulowania regulacji napięcia wyjściowego przetwornicy rezonansowej, oraz mogli porównać wyniki symulacji z wynikami badań modelu rzeczywistego omawianej przetwornicy rezonansowej. Z dużym zainteresowaniem słuchacze analizowali także dane dostarczane przez symulacje podzespołów elektrowni wiatrowych.


Wykład prof. dr hab. inż. Antoniego Dmowskiego w ZSM-E w Żywcu

Wykład prof. dr hab. inż. Antoniego Dmowskiego w ZSM-E w Żywcu

 
Na zakończenie odczytu profesor Dmowski przedstawił zagadnienia związane z wykorzystaniem OZE na przykładzie zainstalowanej i uruchomionej przez firmę ENAP S.A., w Kozienicach, elektrowni fotowoltaicznej. Zaprezentowana elektrownia ma charakter dydaktyczno-badawczy, pracuje w dwu systemy fotowoltaicznych - układzie OFF GRID i układzie ON GRID. Na przykładzie zaprezentowanych charakterystyk uczniowie zobaczyli działanie układu, śledzenia tzw. punkt maksymalnej mocy ogniw, pozwalającego na zapewnienie największej sprawności.

Po bardzo pouczającym wykładzie uczniowie zostali zapoznani z profilem działalności i osiągnieciami firmy Sevitel z Katowic. Dyrektor Wojciech Drabik zachęcał uczniów do wytrwałej pracy w szkole by po jej zakończeniu mogli zasilić szeregi pracowników firmy Sevitel, co spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem uczniów.

W imieniu dyrekcji Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych dziękujemy za przybycie do naszej szkoły i liczymy na kontynuację nawiązanej współpracy.


Zarząd szkolnego koła SEP

KURSY I EGZAMINY

25-07-2023
 Szkolenia i egzaminy w dniach: 16.04.2025; 23.04.2025; 14.05.2025; 28.05.2025;11.06.2025;...
03-07-2023
 Terminy:  11 i 25 kwiecień , 9 i 23 maj, 6 i 27 czerwiec, 11 i 25 lipiec, 8 i 22...

KONFERENCJE I SZKOLENIA

17-06-2021
Szanowni Państwo, z powodu choroby szkolenie zaplanowane na dzień 17-06-2021r. zostaje odwołane....
27-01-2021
Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym planem szkoleń seminaryjnych na rok 2021